Polityka cookies

Szanujemy Twoją prywatność

Używane przez nas plik cookie umożliwiają prawidłowe funkcjonowanie naszej strony i ciągłe ulepszanie oferowanych usług. Zawsze jednak możesz ograniczyć ich działanie. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.

Akceptuję Ustawienia Nie akceptuję

Więcej informacji.

Dotacje na START dla mieszkańców subregionu poznańskiego

Informacja na temat realizacji projektu

2018-07-10 12:54:09

Szanowni Państwo,

poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące aktualnie realizowanej formy wsparcia oraz innych działań projektowych zaplanowanych w najbliższym czasie. Kolejne informajce związane między innymi ze zbliżajacym się naborem biznesplanów będą sukcesywnie publikowane (w tym informacje na temat oceny złożonych dokumentów i procedury wyłonienia osób które otrzymają dotacje).

1. Etap doradczo-szkoleniowy.

W ramach cyklu szkoleniowo doradczego, uczestnicy projektu mają do zrealizowania 75 godzin szkoleń oraz 5 godzin indywidualnego doradztwa. Na zakończeniu indywidualnego doradztwa zostanie przeprowadzony krótki test z przedsiębiorczości. Punktacja z testu będzie wliczona do końcowej oceny mającej na celu wyłonienie osób, które otrzymają dotacje inwestycyjną. Szczegółowa informacja na temat samej procedury ocney zostanie opublikowana do końca tego tygodnia. 

2. Ocena na podstawie której zostaną wybrane osoby, które otrzymają dotacje

Informujemy, iż ocena złożonych przez Uczestników projektu dokumentów (w tym biznesplanu), mająca na celu wyłonienie grona osób, które otrzymają wsparcie finansowe będzie przeprowadzona na podstawie poniższych elementów:

  • ocena złożonego biznesplanu,
  • wynik testu z przedsiębiorczości na zakończenie indywidualnego doradztwa,
  • dodatkowe punkty za spełnienie kryteriów premiujących (OZE, inteligentne specjalizacje, zatrudnienie pracowinika).

 

3. Kwestia zwrotu kosztów dojazdu

Każdemu Uczestnikowi projektu (którego miejsce zamieszkania jest inne niż miejscowość w której realizowane jest wsparcie szkoleniowo-doradcze) przysługuje możliwość wnioskowania o zwrot kosztów dojazdu. W zakładce do pobrania znajdują się stosowane formularze na podstawie których można wnioskować o zwrot poniesionych kosztów dotyczących dojazdu.

Obowiązuje limit 50 zł na dzień (uwzględniający dojazd oraz powrót do miejsca zamieszkania). Procedura ubiegania się o zwrot kosztów znajduje się w Regulaminie udziału w projekcie.

 

4. Wzór biznesplanu i karty oceny

W zakładce do pobrania znajduje się wzór biznesplanu wraz z kartą jego oceny. Dokument ten będzie stosowany przy w trakcie planowanego ogłoszenia naboru wniosków. Dokładna informacja na temat tego jakie dokumenty należy złożyć znajdzie sie w ogłoszeniu o przyjmowaniu wniosków planowanym do opublikowania. 

 

5. Termin przyjmowania biznesplanów.

Dokładny termin ogłoszenia o konkursie w ramach którego będą przyjmowane biznesplany zostanie podany w ciągu 5 dni o zakończenia wsparcia doradczo-szkoleniowego. Planujemy iż nabór zostanie pod koniec lipca. Wnioski będę przyjmowane przez co najmniej 2 tygodnie.

 

6. Kwestia zabezpieczeń w projekcie

 

Kwestie związane z zabezpieczeniami zostaną określone w Regulaminie przyznawania środków finansowych na rozwój przedsiębiorczości. Dokument ten aktualnie jest weryfikowany przez podmiot nadurujący realizacje projketu. Po otrzymaniu akcpetacji dokument ten zostanie opublikowany na stronie projektu. Określono następujące formy zabezpiecznenia:

  1. weksel z poręczeniem wekslowym (aval),
  2. akt notarialny o poddaniu się egzekucji przez dłużnika.

Sukcesywnie będziemy publikować dokumenty oraz informacje związane z w/w formami zabezpieczeń. Przypominamy iż obowiązek wskazania formy zabezpieczenia wraz z przedłożeniem stosowanych dokumentów trzeba będzie przedstawić przed podpisaniem umowy z danym uczestnikiem na udzielenie dotacji i wsparcia pomostowego (już po ocenie biznesplanów i wybraniu osób, które otrzymają dotacje).

 

6. Kwestia VAT a dotacja

Zgodnie z najnowszymi wytycznymi podmiotu nadzorującego realizacje projektu, informujemy iż  w zakresie wypłacanych dotacji i rozliczonego w ramach dotacji podatku VAT, Instytucja Zarządzająca zaleca, aby środki dotacji przekazywane były uczestnikom  projektów/beneficjentom pomocy w kwotach netto (bez podatku VAT), w przypadku gdy zgodnie z ustawodawstwem krajowym uczestnikowi projektu/beneficjentowi pomocy przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego lub ubiegania się o zwrot VAT. Mowa bowiem o prawnej, a nie faktycznej możliwości odzyskania VAT.

W związku z ustaleniami Europejskiego Trybunału Obrachunkowego, dotyczącymi kwalifikowalności podatku VAT, który może być odzyskany przez uczestników projektów/beneficjentów pomocy współfinansowanych z EFS, a także zgodnie z informacjami uzyskanymi od Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju kwestionowane wydatki dotyczą nie tylko wypłaty dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej, ale również finansowego wsparcia pomostowego oraz wypłaty dofinansowania dla pracodawców na doposażenie/wyposażenie stanowiska pracy.

W nawiązaniu do powyższego, w związku z tym, że sfinansowane w ramach wsparcia pomostowego mogą być również koszty związane z funkcjonowaniem nowego miejsca pracy/bieżącą działalnością uczestnika projektu, IZ WRPO 2014+ rekomenduje, by w nowo zawieranych umowach, wsparcie pomostowe było wypłacane wyłącznie w kwotach netto w przypadku, gdy uczestnik projektu/beneficjent pomocy ma prawną możliwość odzyskania podatku VAT lub przeznaczone wyłącznie na wydatki nieuwzględniające podatku VAT (np. wynagrodzenia).

Informujemy, iż obecnie jesteśmy na etapie konsultacji prawnych tego zagadnienia z Urzędem Marszałkowskim w Poznaniu. O ostatecznych rozstrzygnięciach tej kwetii poinformujemy Państwa w późniejszym terminie (przed rozpoczęciem naboru wniosków o przyznanie dotacji)

 

Zespół projektowy



Wróć