Opracowanie Ścieżki Reintegracji
Indywidualne sesje z doradcą zawodowym dla 135 Uczestników Projektu w wymiarze 8h/osobę, w trakcie których przeprowadzona zostanie diagnoza sytuacji problemowej, indywidualnych potrzeb i predyspozycji Uczestnika Projektu. W trakcie doradztwa zostaną również opracowane Indywidualne Ścieżki Reintegracji (IŚR) dla każdego Uczestnika, na podstawie których realizowane będą dalsze działania reintegracyjne.
Grupowe poradnictwo psychospołeczne
Poradnictwo psychospołeczne w formie grupy wsparcia. Grupy 11-12 –osobowe, zajęcia trwają ok 18 godzin. Przynależność do grupy umożliwi Uczestnikom Projektu dzielenie się problemami z innymi osobami w trudnej sytuacji życiowej, pomoże zmienić zachowania i postawy Uczestników Projektu, rozwinąć zdolność dostrzegania różnych rozwiązań problemów i funkcjonowania w różnych relacjach.
Warsztaty terapeutyczne kształtujące umiejętności osobiste
Zgodnie z Indywidualną Ścieżką Reintegracji Uczestnicy Projektu objęci zostaną działaniami aktywnej integracji w postaci 2 z 4 warsztatów terapeutycznych. Zajęcia odbywają się w grupach 11-12 osobowych, ich czas trwania to ok 32 godziny.
Warsztaty kształtują umiejętności osobiste:
mocnych stron, sprzyjając podejmowaniu aktywności społecznej
Poradnictwo psychologiczne
Dla Uczestników Projektu, u których podczas tworzenia IŚR zdiagnozowano silne bariery mentalne ograniczające aktywność społeczno-zawodową, zaplanowano indywidualne poradnictwo psychologiczne w wymiarze 6h/UP. Psycholog pomoże Uczestnikom Projektu zniwelować destruktywne przeświadczenia o sobie i ocenie otoczenia, osłabić wewnętrzne bariery, przezwyciężyć bieżące problemy i podtrzymać motywację.
Szkolenia prowadzące do nabycia kompetencji i kwalifikacji zawodowych
Każdy Uczestnik weźmie udział w szkoleniu wybranym wspólnie z doradcą w toku poradnictwa zawodowego, zgodnie ze Ścieżką Reintegracji, adekwatnie do zdiagnozowanych potrzeb i potencjału Uczestnika Projektu oraz z uwzględnieniem zapotrzebowania na regionalnym i lokalnych rynkach pracy na określone zawody i kwalifikacje. W projekcie zaplanowano otwarty katalog szkoleń, który zapewni maksymalną indywidualizację pomocy (średnio 100h/UP).
Efektem szkoleń będzie nabycie kompetencji i kwalifikacji zawodowych. Założono, iż 40% Uczestników Projektu pozytywnie zda egzaminy potwierdzające kwalifikacje zawodowe. Za udział w szkoleniu uczestnikom przysługuje stypendium szkoleniowe.
Staże
Udział w 6-miesięcznych stażach, na podstawie umów i indywidualnych programów stażowych uwzględniających predyspozycje stażowe. Staże będą trwały 6 miesięcy, czas pracy to 8 godzin dziennie przez 5 dni w tygodniu lub w przypadku osób z niepełnosprawnościami w stopniu umiarkowanym lub znacznym - 7 godzin dziennie przez 5 dni w tygodniu. Dzięki stażom Uczestnicy zdobędą praktyczne umiejętności do wykonywania zadań w miejscu pracy. Za udział w stażu uczestnikowi przysługuje stypendium stażowe w wysokości 1350,00 zł miesięcznie.
Pośrednictwo pracy
Indywidualne spotkania z pośrednikiem pracy w wymiarze 6 godzin na Uczestnika Projektu. W trakcie spotkań pośrednik przygotuje Uczestnika Projektu do poruszania się po rynku pracy i udziału w procesach rekrutacyjnych (pomoc w opracowaniu dokumentów aplikacyjnych, symulacja rozmów kwalifikacyjnych), będzie prezentował Uczestnikowi Projektu oferty pracy adekwatne do ich kwalifikacji i doświadczenia oraz inicjował kontakty Uczestnika z pracodawcami.