I. DORADZTWO EDUKACYJNO – ZAWODOWE
Doradztwo edukacyjno-zawodowe obejmuje ocenę indywidualnych potrzeb rozwoju i edukacji Uczestnika Projektu, a także predyspozycje osobowe do wykonywania zawodu, planowania ścieżki kariery zawodowej, podnoszenia własnych kwalifikacji oraz wzrost poziomu kompetencji miękkich. Zarówno doradztwo grupowe, jak i indywidualne realizowane będzie zgodnie z Innowacyjnym Programem Szkolnego Doradztwa Zawodowego, który został stworzony w ramach innego projektu: „Kształtowanie kompetencji personalnych i społecznych w szkole zawodowej drogą do sukcesu na rynku pracy” (realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki w okresie 1.12.2011 – 30.06.2014 przez Miasto Łódź – Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego)
Czas trwania: 27h (25h doradztwo grupowe + 2h doradztwo indywidualne)
Miejsce realizacji: Technika TEB Edukacja w Bielsku-Białej, Częstochowie, Gliwicach, Jastrzębiu-Zdroju, Katowicach, Rybniku i Tychach;
Po doradztwie grupowym:
Po doradztwie indywidualnym: wypracowanie Indywidualnego Planu Działania (IPD) dla każdego Uczestnika Projektu.
DORADZTWO GRUPOWE (25h):
Poradnictwo grupowe składało się będzie z nast. modułów:
DORADZTWO INDYWIDUALNE (2h):
Poradnictwo indywidualne będzie obejmowało:
II.A. SZKOLENIA ZAWODOWE dla Uczestników Projektu z kierunku TECHNIK INFORMATYK:
Czas trwania: 166h;
Miejsce realizacji: Technika TEB Edukacja w Bielsku-Białej, Częstochowie, Gliwicach, Katowicach, Rybniku i Tychach;
Po zakończonych szkoleniach: certyfikowane egzaminy zewnętrzne: MTA, C++ oraz CompTIA;
Po zakończeniu projektu: zaświadczenie o uczestnictwie w projekcie
Uczestnik szkolenia otrzymuje:
1.SZKOLENIE: PODSTAWY ROZWOJU PROGRAMOWANIA (40h)
Zakres szkolenia obejmuje nast. zakres tematyczny: wprowadzenie do programowania obiektowego; programowanie ogólne; zrozumienie Web Apllications; aplikacje desktopowe; Databases.
2.SZKOLENIE: PROGRAMOWANIE C++ (70 h)
Program szkolenia obejmuje zagadnienia związane z programowaniem w języku C++ i przygotowuje Uczestników Projektu do samodzielnego projektowania. Po zakończeniu szkolenia, Uczestnicy przystępują do certyfikowanego egzaminu zewnętrznego. Po zdaniu egzaminu oraz po uzyskaniu wymaganej min. 80% frekwencji, Uczestnicy otrzymują Certyfikat C++.
3.SZKOLENIE: CompTIA IT FUNDAMENTALS (56h)
Nabyte w trakcie szkolenia umiejętności informatyczne, Uczestnicy potwierdzą certyfikowanym egzaminem zewnętrznym CompTIA. Certyfikat ten jest uznawany w branży IT jako formalne potwierdzenie umiejętności informatycznych wśród pracowników wsparcia informatycznego. Warunkiem otrzymania powyższego certyfikatu jest zdanie egzaminu zewnętrznego oraz uzyskanie wymaganej min. 80% frekwencji.
II. B. SZKOLENIA ZAWODOWE dla Uczestników Projektu z kierunku TECHNIK WETERYNARII:
Czas trwania: 120h;
Miejsce realizacji: Technika TEB Edukacja w Częstochowie, Gliwicach, Jastrzębiu-Zdroju, Katowicach i Rybniku;
Przed rozpoczęciem szkolenia: pretest, badający bazową wiedzę z zakresu szkolenia;
Po zakończeniu szkolenia: postest, sprawdzający przyrost wiedzy oraz egzamin wewnętrzny;
Po zakończeniu projektu: zaświadczenie o uczestnictwie w projekcie;
Uczestnik szkolenia otrzymuje:
1.SZKOLENIE: DIAGNOSTYKA I PIELĘGNACJA SKÓRY I SIERŚCI ZWIERZĄT, EKTOPASOŻYTY U PSÓW I KOTÓW (60h)
Tematyka szkolenia: rodzaje sierści i jej pielęgnacja; omówienie ras wymagających strzyżenia i trymowania; podstawy behawioryzmu oraz anatomii psów; podstawy kynologii; zasady BHP; sterylizacja narzędzi; choroby skórne u zwierząt oraz postępowanie w przypadku ich rozpoznania; walka z pasożytami skórnymi za pomocą odpowiednich preparatów; dobór odpowiednich kosmetyków; nauka kąpieli, masażu oraz strzyżenia; nauka trymowania ras szorstkowłosych; wykonywanie drobnych zabiegów.
2.SZKOLENIE: USG JAMY BRZUSZNEJ MAŁYCH ZWIERZĄT (60h)
Ramowy program szkolenia: narządy miąższowe i przewód pokarmowy; techniki badania narządów, wady wrodzone i nabyte oraz najczęstsze patologie wątroby, śledziony, przewodu pokarmowego i trzustki; układ moczowo-płciowy męski i żeński; techniki badania narządów, wady wrodzone i nabyte oraz najczęstsze patologie: układu moczowego (nerek, części bliższej moczowodów, pęcherza moczowego, cewki moczowej, przestrzeni zaotrzewnowej) i rozrodczego męskiego i żeńskiego; sporządzanie właściwych opisów badań.
Szkolenia odbywać się będą w grupach po ok. 15 osób, w okresie od 09.2017 r. do 05.2020 r.
III. STAŻE ZAWODOWE (150h):
Łącznie, dla 66% Uczestników Projektu, tj. 198 uczniów 7 Techników TEB Edukacja w woj. śląskim (tj. techników w Bielsku-Białej, Częstochowie, Gliwicach, Jastrzębiu-Zdroju, Katowicach Rybniku i Tychach) zaplanowane jest zorganizowanie staży zawodowych w wymiarze 150h/osobę, w przedsiębiorstwie z branży odpowiadającej kierunkowi kształcenia. Staże realizowane będą na podstawie programu opracowanego przez nauczyciela i dyrektora szkoły, we współpracy z podmiotem przyjmującym na staż, zgodnie z Europejskimi i Polskimi Ramami Jakości Praktyk i Staży.
Za udział w stażu, Uczestnikowi Projektu przysługuje stypendium stażowe w wysokości 1480,00 zł za przepracowane 150h.