TEB Edukacja Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu (Beneficjent projektu) wraz z Wielkopolskim Związkiem Pracodawców Lewiatan (Partner projektu), zapraszają wszystkich zainteresowanych otwarciem własnej działalności gospodarczej do udziału w projekcie pt. „Dotacje na START dla mieszkańców subregionu poznańskiego” – nr wniosku RPWP.06.03.01-30-0074/17.
Projekt współfinasowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Głównym celem projektu jest powstanie 35 nowych, trwałych działalności gospodarczych na obszarze województwa wielkopolskiego. Cel ten zostanie osiągnięty poprzez zwiększenie kompetencji Uczestników projektu (z obszaru subregionu poznańskiego*) w zakresie samodzielnego rozpoczęcia oraz prowadzenia działalności gospodarczej. Grupę docelową projektu stanowić będzie grupa 45 osób (w tym 27 kobiet oraz 18 mężczyzn), znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy, z subregionu poznańskiego w wieku powyżej 30 lat. Beneficjent zakłada zrekrutowanie grupy Uczestników Projektu, w której skład wchodzić będzie 25 osób bezrobotnych (zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy) oraz 20 osób nieaktywnych zawodowo. W ramach wskazanej grupy, planuje się docelowo zrekrutować osoby należące do następujących kategorii osób:
Preferowane będą działalności gospodarcze prowadzące działalność w ramach branży Odnawialnych Źródeł Energii (OZE) i/lub w branżach wskazanych jako branże o największym potencjale rozwojowym i/lub branżach strategicznych dla wielkopolski (w ramach smart specialisation).
Dodatkowo premiowane będą przedsiębiorstwa, które zadeklarują zatrudnienie co najmniej jednego pracownika.
Realizację projektu zaplanowano na okres od marca 2018 do sierpnia 2019 roku.
Całkowita wartość projektu: 2 007 366,60 zł
Wkład Funduszy Europejskich (kwota dotacji): 1 906 998,27 zł
W ramach projektu przewidziano do realizacji szereg zadań, które bezpośrednią przyczynią się do osiągnięcia założonego celu głównego. Główne etapy realizacji projektu:
1. Rekrutacja uczestników do projektu.
Planuje się zrekrutowanie 60 osób, które wezmą udział w indywidualnym doradztwie z psychologiem oraz doradcą zawodowym. Spotkanie będzie miało na celu ocenianie predyspozycji danego kandydata do samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej.
2. Szkolenia i doradztwo przygotowujące do rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej.
Grupa 45 Uczestników projektu, rozpocznie udział w 10-dniowym bloku szkoleniowym z zakresu podstaw przedsiębiorczości. Działaniem towarzyszącym będzie udział w indywidualnych sesjach z doradcą zawodowym, który dla każdego z Uczestników projektu, przygotuje tzw. Indywidulany Plan Działania (IPD).
3. Dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej i monitoring
Spośród 45 Uczestników Projektu, którzy złożą swoje biznesplany do oceny, 35 osób otrzyma wsparcie w postaci bezzwrotnej dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej w kwocie do 26 121,30 zł
4. Wsparcie pomostowe w postaci indywidualnych usług doradczych o charakterze specjalistycznym i pomostowe wsparcie finansowe
Każdy z Uczestników Projektu, który otrzyma dotacje, będzie miał możliwość skorzystania ze wsparcia w postaci comiesięcznego w kwocie 2000,00 zł. Pomoc zostanie udzielona na okres 6 miesięcy, z możliwością wydłużenie okresu wypłaty do 12 miesięcy dla wybranych osób.
Korzyści dla Uczestników projektu:
Planowane efekty projektu:
*Subregion poznański to obszar w którego skład wchodzą powiaty: gnieźnieński, grodziski, międzychodzki, nowotomyski, obornicki, poznański, miasto Poznań, szamotulski, średzki, śremski oraz wrzesiński.