W związku z dużym potencjałem środowisk akademickich województwa mazowieckiego oraz niskimi wskaźnikami wykorzystania wiedzy naukowej w rozwoju przedsiębiorczości akademickiej, widoczna jest potrzeba wspierania inicjatyw przenoszenia wiedzy naukowej do funkcjonowania biznesowego.
Głównym celem projektu jest wzrost świadomości korzyści oraz wiedzy dotyczącej komercjalizacji wiedzy naukowej wśród 260 osób: doktorantów, absolwentów i studentów radomskich uczelni wyższych. Dzięki udziałowi w seminariach i warsztatach uczestnicy zdobędą wiedzę nt. możliwości przenoszenia wiedzy naukowej do przedsiębiorczości oraz możliwości pozyskiwania funduszy na rozpoczęcie działalności typu spin off i spin out.
Dodatkowo projekt będzie promował dobre praktyki w obszarze komercjalizacji wiedzy naukowej.
W ramach projektu zorganizowane zostaną seminaria i konferencje.
SEMINARIA
Seminaria dedykowane są do 200 osób. W ramach dwóch edycji przeprowadzonych zostanie 5 ośmiogodzinnych seminariów z następującej tematyki:
Studenci z Radomia będą mieli szansą wziąć udział w konkursie na najlepszy pomysł na firmę typu spin-off lub spin-out. Autorzy trzech najwyżej ocenionych pomysłów objęci zostaną fachowym doradztwem w przygotowaniu biznesplanu. Dzięki konsultacjom z specjalistą ds. ekonomii powstaną trzy biznesplany, które zostaną zaprezentowane podczas konferencji.
KONFERENCJA
W celu propagowania idei komercjalizacji wiedzy naukowej, zorganizowana zostanie konferencja. Prelegenci zwrócą uwagę na kluczowe aspekty procesu komercjalizacji wiedzy naukowej, zakładania i prowadzenia firm typu spin-off oraz spin-out. W trakcie konferencji zaprezentowane zostaną trzy zwycięskie projekty pomysłu na firmę typu spin-off lub spin-out. W ramach konferencji dla 60 osób zapewnione zostaną materiały oraz przerwy kawowe i obiadowa.
Dodatkowo, aby promować przedsiębiorczość akademicką, zrealizowana zostanie zakrojona na dużą skalę kampania promocyjna. Przygotowana zostanie broszura informacyjno-promocyjna, w której zaprezentowane zostaną przykłady dobrych praktyk, możliwości pozyskiwania środków finansowych na prowadzenie firm typu spin off i out oraz zagadnienia związane z ochroną własności intelektualnej.
Wszystkie działania zaprojektowane są tak, aby w przystępny sposób zwrócić uwagę na korzyści płynące z komercjalizacji wiedzy naukowej oraz wskazać dobre praktyki i możliwości działania w tym obszarze.