Identyfikacja potrzeb i opracowanie Indywidualnego Planu Działania
Indywidualne sesje z doradcą zawodowym w wymiarze 4h/ osobę oraz opracowanie na tej podstawie Indywidualnego Planu Działania dla każdego uczestnika. Identyfikacja obejmie diagnozę potrzeb szkoleniowych i możliwości doskonalenia zawodowego, doświadczenia, zdolności i przeciwwskazań do wykonywania wybranych zawodów.
W oparciu o wypracowany Plan Działania realizowany będzie proces aktywizacji zawodowej każdego uczestnika projektu.
Grupowe poradnictwo zawodowe
Aby przygotować uczestników do radzenia sobie z poszukiwaniem i podejmowaniem pracy zaplanowano poradnictwo w formie 2 warsztatów grupowych:
Szkolenia zawodowe
Aby zwiększyć szanse uczestników projektu na pozyskanie i utrzymanie pracy, zaplanowano szkolenia służące nabyciu kompetencji i kwalifikacji zawodowych. Maksymalną indywidualizację wsparcia umożliwi realizacja szkoleń na zasadzie otwartego katalogu.
Uczestnicy projektu zdobywać będą kwalifikacje zawodowe odpowiadające wynikom Indywidualnego Planu Działania. Za udział w szkoleniu uczestnikom przysługuje stypendium szkoleniowe.
Staż i pośrednictwo pracy
Każdy uczestnik zostanie objęty instrumentem rynku pracy służącym zdobyciu doświadczenia zawodowego w formie 3-miesięcznego stażu w wymiarze 150h. Za udział w stażu uczestnikowi przysługuje stypendium stażowe.
Ponadto, zakończeniem ścieżki wsparcia będzie indywidualne wsparcie pośrednika pracy w wymiarze 6h/ osobę, który zaproponuje uczestnikowi oferty z rynku pracy adekwatne do predyspozycji, kwalifikacji, doświadczenia. Pośrednik pracy zainicjuje także kontakt z pracodawcami i dostarczy aktualnych informacji o rynku pracy.