Szanowni Państwo,
w niniejszym artykule publikujemy informacje, dotyczące rozliczenia dotacji oraz wsparcia pomostowego wraz z obowiązującymi wzorami dokumentów.
1. Rozliczenie dotacji
Uczestnik projektu otrzymuje jednorazową dotację i zobowiązuje się do jej wykorzystania zgodnie z harmonogramem rzeczowo - finansowym inwestycji stanowiącym część biznesplanu w terminie nie dłuższym niż 30 dni kalendarzowych od dnia, w którym nastąpiło zakończenie wykorzystywania środków przyznanych na rozwój przedsiębiorczości, w zakresie zaakceptowanym przez Beneficjenta.
Zwracamy uwagę, iż ze względu na opóźnienia w realizacji projektu daty podane przez Państwa w przedmiotowym harmonogramie (stanowiącym element biznesplanu) mogły ulec dezaktualizacji. W takim wypadku należy złożyć wniosek o aktualizacje przedmiotowego harmonogramu, przesyłając sam harmonogram rzeczowo-finansowy na adres [email protected] wraz z podaniem aktualnych terminów dotyczących wydatkowania środków.
Złożone wnioski (w zakresie zmiany terminów) będę przez nas akceptowane mając na uwadze opóźnienia w realizacji projektu.
Uczestnik projektu może wystąpić do TEB Edukacja Sp. z o. o. z pisemnym wnioskiem o zmianę biznesplanu, w szczególności w zakresie zestawienia towarów lub usług przewidywanych do zakupienia, ich parametrów technicznych lub jakościowych oraz wartości jednostkowych. TEB Edukacja Sp. z o. o. w ciągu 15 dni kalendarzowych od dnia otrzymania wniosku uczestnika projektu informuje pisemnie o decyzji, dotyczącej zatwierdzenia lub odrzucenia wnioskowanych zmian.
Rozliczenie dotacji następuje poprzez :
W wyżej wskazanym terminie, Uczestnik projektu przesyła dokument rozliczenia dotacji, w wersji papierowej na adres: TEB Edukacja sp. z o.o. al. Niepodległości 2, 61-874 Poznań.
Opis dokumentów księgowych
Każdy dokument księgowy (typu faktura, rachunek lub inny równoważny dokumenty) musi być opisany według przedłożonego wzoru (wzór do pobrania). Do danego dokumentu księgowego należy dołączyć opis faktury (albo jako osobna strona zszyta razem z dokumentem księgowym albo opis faktury może być naklejony na tył dokumentu). Zgodnie ze wzorem należy opisać dany wydatek.
Zakup używanych środków trwałych
W przypadku używanych środków trwałych obowiązkowo należy przedłożyć następujące dokumenty:
Potwierdzaniem zakupu środka trwałego (używanego) może być przykładowo: faktura, rachunek, umowa kupna-sprzedaży.
Jednocześnie zwracamy uwagę, iż w przypadku zakupu używanego środka trwałego, którego wartość przekracza 5000,00 zł brutto, trzeba będzie przedstawić dodatkowe dokumenty potwierdzające, iż koszt wydatku jest zgodny z cenami obowiązującymi na rynku w odniesieniu do danego wydatku.
W szczególności dotyczy to zakupu pojazdów osobowych. Uczestnik Projektu będzie zobowiązany do przedłożenia np. opinii rzeczoznawcy, która potwierdzi, iż cena zakupu odzwierciedla realia rynkowe. Zachęcamy do kontaktu z biurem projektu aby zasięgnąć indywidualnej opinii w sprawie potwierdzenia prawidłowej wyceny używanych środków trwałych.
2. Rozliczenie wsparcia pomostowego
Rozliczenie wsparcia pomostowego obejmuje okres maksymalnie do 3 miesiący Po upłynięciu tego okresu Uczestnik projektu przedkłada formularz rozliczenia transzy wsparcia pomostowego zgodnie z przedłożonym wzorem (pobierz).
Uwaga: Do formularza rozliczenia dotacji Uczestnik projektu nie załącza żadnych dokumentów księgowych. Należy je przechowywać w siedzibie firmy i okazać w trakcie kontroli.
Dla ułatwienia załączamy przykładowy katalog kosztów, które można ponosić w ramach środków z dotacji pomostowej. Katalog nie stanowi zamkniętego zestawu wydatków. W przypadku wątpliwości co do kwalifikowalności kosztu prosimy o kontakt z biurem projektu celem weryfikacji zasadności poniesienia danego wydatku (pobierz katalog).
W przypadku jakichkolwiek pytań odnośnie rozliczenia dotacji oraz wsparcia pomostowego zachęcamy do kontaktu z biurem projektu.
Zespół projektowy